Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?


wyniki

Ogólnopolski Konkurs Literacki „O Pióro Reymonta”. 

Głównym przesłaniem konkursu jest popularyzacja postaci i twórczości Wł. St. Reymonta urodzonego w Kobielach Wielkich. Pomysł zrodził się, kiedy minęły już echa Roku Reymontowskiego.  To był dobry moment, by pokusić się o wprowadzenie nowego  działania poświęconego Reymontowi. Musiał być to pomysł na miarę możliwości realizacyjnych, wtedy jeszcze Wiejskiego Domu Kultury z  1 osobowym zatrudnieniem. Teraz znacznej zmianie uległa nazwa, a zatrudnienie niewiele. Poza tym Kobiele Wielkie to typowo rolnicza gmina licząca 4500 mieszkańców, nie posiadająca  bazy noclegowej. Jednak mamy i atuty, m.in.  przepiękne krajobrazy, wiele ciekawych miejsc i fakt, że Kobiele Wielkie są miejscem urodzenia Władysława Stanisława Reymonta – Laureata Literackiej Nagrody Nobla.

 To elementy, warunkujące powodzenie realizacji, miały wpływ na konstrukcję pomysłu  nazwanego Ogólnopolskim Konkursem Literackim „O Pióro Reymonta”. Wówczas do współpracy zaprosiłam Radę i Wójta Gminy oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Kobielach Wielkich. Do dziś ta współpraca się rozwija i chciałabym, by trwała nadal z korzyścią dla projektu.

I  CELE KONKURSU TO:

1.Popularyzowanie i kultywowanie obrzędów i tradycji kultury ludowej wsi polskiej – tak pięknie opisywanych przez Reymonta – również w odniesieniu do obecnych ciągłych zmian.
2. Możliwość wyrażania opinii i refleksji dotyczących problematyki lokalnej społeczności w indywidualnej wypowiedzi.
3. Pobudzanie wrażliwości i aktywności twórczej w dziedzinie literatury.
4. Wzmacnianie identyfikacji z dziedzictwem kulturowym małej ojczyzny.
5. Promocja talentów literackich.

II  WARUNKI UCZESTNICTWA.

1. W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy powyżej piętnastego roku życia, nie będący członkami stowarzyszeń pisarzy, uprawiający amatorsko twórczość literacką.
2. Uczestnicy nadsyłają pracę, nigdzie wcześniej nie nagradzaną, kategoria do wyboru: nowela, opowiadanie, rozprawka, opis kronikarski, felieton lub reportaż, o objętości  do dziesięciu stron maszynopisu.
3. Każdy Uczestnik konkursu może w nim wziąć udział raz na trzy lata.
 

III OCENA I NAGRODY.

Od 2009 roku komisja konkursowa pozostaje w niezmienionym składzie, a  pracuje bezinteresownie na rzecz konkursu. Pragnę za to podziękować  Paniom: Anecie Niedźwieckiej i Ewie Bartoń oraz Panu Krzysztofowi Zygmie.

Na przestrzeni tych 8 edycji w realizacji konkursu wspierali nas:
- Radomszczańscy Posłowie na Sejm RP,
- Marszałek Województwa Łódzkiego,
- Starosta Radomszczański,
- Starostwo Powiatowe w Radomsku,
- Muzeum Regionalne w Radomsku,
- Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku,
- Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza w Warszawie,
- NTL Radomsko,
- Gazeta Radomszczańska,
- Gazeta Po Prostu – Informacje,
- Tygodnik Między Stronami,
- Radomszczański Niezależny Serwis Regionalny i inne zaprzyjaźnione 
i przychylne temu działaniu osoby, za co serdecznie Państwu dziękuję.

  Dziękuję, że obdarzyliście nas Państwo zaufaniem odpowiadając pozytywnie na nasze prośby i podejmowaliście  się patronatów, sponsorowania nagród, pracy w komisji czy promowania konkursu, wspierając  w ten sposób nasze działania.

Pierwsza edycja konkursu zakończyła się w 2004 roku, a do tej pory pamiętam emocje towarzyszące przyjmowaniu  i czytaniu prac, oczekiwaniu na laureatów, wręczeniu nagród czy korekty prac nagrodzonych do druku.  Dorobkiem ośmiu edycji konkursu  jest  rozdanych  osiem „Piór Reymonta”, 45 osób nagrodzonych,  pięć tomików  wydanych drukiem prac nagrodzonych. To literatura na dobrym poziomie i godna polecenia. Jeżeli ktoś z Państwa miałby ochotę poczytać, zapraszam, polecam ostatnie wydanie prac nagrodzonych.

Prace przy konkursie to za każdym razem niesamowite emocje, bo ten konkurs to ludzie. A najprzyjemniejsze chwile, to te, kiedy już można telefonicznie przekazać laureatom wiadomości o zdobytych nagrodach.

Przy 8 edycji wydaliśmy medal okolicznościowy naszego konkursu.

Uczestnicy konkursu  to osoby już posiadające  pewien dorobek literacki, ale też sąi bardzo młodzi autorzy nabywający dopiero doświadczenia.  Jest też duża rozpiętość wiekowa uczestników – najmłodsza uczestniczka liczy sobie 16 lat a najstarsza 63 lata. Prace napływają z całej Polski: Białystok, Biała Podlaska,  Katowice, Lublin, Rzeszów, Koszalin, Zielona Góra, Płock, Żagań, Słupsk, Warszawa, Konin, Poznań, Łódź czy Radomsko.

Zapraszam do konkursu, regulamin i karta zgłoszenia do XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "O Pióro Reymonta" www.kobielewielkie.naszgok.pl lub proszę o kontakt na e-mail gokis@poczta.onet.pl
Ewa Trzonkowska

Licznik odwiedzin: 15775