Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?


wyniki

 

Gmina Kobiele Wielkie

          Położona jest na tzw. Wzgórzach Radomszczańskich – 14km od Radomska. Znajduje się tu 39 wsi,w których – na 102 km2 – mieszka ok. 4500 mieszkańców. Kobiele Wielkie są centralną wsia gminy.  Na terenie gminy znajdują się Urząd Gminy, Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Zdrowia, przedszkole, 2 szkoły podstawowe, gimnazjum, siedem jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, apteka, bank, kościół, poczta oraz kilka zakładów usługowo - handlowych.

Mówiąc o kobielskich krajobrazach nie sposób pominąć niezwykłej urody rezerwaty leśne, które wzięły swe nazwy od wiosek. Są to rezerwaty „Jasień” i „Kobiele Wielkie”.

Rezerwat „Jasień”, o powierzchni 14,50 ha jest jednym z najcenniejszych w Polsce, a nawet w Europie. Utworzono go w 1958, by chronić przed dewastacją cisów – jednych z najstarszych drzew naszego regionu. Jeszcze przed pierwsza wojną światową Jasień posiadał niemal 20 tys. cisów.

Rezerwat „Kobiele Wielkie” obejmuje swym obszarem wartościowy drzewostan porastając 63, 87 ha. Jest to fragment naturalnego lasu jodłowo – dębowo – sosnowego. Porastają go również brzozy, 100 letnie graby i 30 metrowe buki. Blisko rezerwatu znajduje się leśniczówka, wybudowana w początku XX w. przez rodzinę Tymowskich, z przeznaczeniem na domek myśliwski.

Z zabytków w Kobielach Wielkich na uwagę zasługuje neogotycki kościół parafialny z 1909r. oraz podworski park z aleja modrzewiową.

Miejsca Pamięci Narodowej wzniesione w hołdzie poległym w walkach w czasie II wojny światowej. Obok historii, walorów krajobrazowych oraz innych bogactw kultury materialnej, ziemia kobielska ma znaczący wkład
w kulturę narodową w dziedzinie literatury. To tu w Kobielach Wielkichw 1867 r. przyszedł na świat jeden
z najznakomitszych naszych pisarzy okresu Młodej Polski, późniejszy laureat Literackiej Nagrody Nobla
– Władysław Stanisław  Reymont.


 

 

Licznik odwiedzin: 15770