Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?


wyniki

„MARZĘ, BY ZATRZYMAĆ CZAS,
POKAZAĆ WIEŚ ZAPOMNIANĄ”

Wł. St. Reymont

 

„…Wieś Kobiele Wielkie położona pomiędzy dwoma pagórkami, otoczona lasem przeważnie iglastym, składająca się z 70 gospodarstw oraz majątku hrab. Sobańskich. W majątku huczy młyn motorowy, a dając elektryczność upiększa w nocy cichą wioskę, co dla podróżnych jest drogowskazem…”

pisała „Gazeta Radomskowska” dn. 3 kwietnia 1927 r.

 

Szukając dziś w Kobielach Wielkich drogowskazów – jak przekazywać i kultywować piękno tradycji odnajdziecie Państwo stary młyn. Tutaj właśnie mieści się obecnie Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kobielach Wielkich. To w starym młynie znajduje się Izba Regionalna poświęcona pamięci wielkiego pisarza – noblisty Władysława Stanisława Reymonta – urodzonego dnia 7 maja 1867 roku w Kobielach Wielkich.

 W Izbie mieszczą się liczne eksponaty związane z dawnym życiem mieszkańców Kobiel Wielkich, a wśród nich wiele starych ciekawych książek, czasopism, zdjęć i obrazów. Są też przedmioty codziennego użytku: żelazka, niecki, kierzanki, międlice do lnu, maglownice, kołowrotki, krosna, kołyska, tary, lampy naftowe, jak również sprzęty służące w gospodarstwie m.in. fragmenty uprzęży, przeźmiona, kosy, sierpy, przetaki i inne przedmioty służące wielu pokoleniom. Przechowywane na strychach przetrwały, by teraz przywoływać pamięć dawnych dni i dawać świadectwo jak żywa kultura duchowa i materialna łączyła Kobielską społeczność.

opr. Ewa Trzonkowska

 

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszej Izby Regionalnej.

Godz. otwarcia:

poniedziałek - 8.00 - 16.00
od wtorku  do piątku - 8.00 - 18.00
sobota - 10.00 - 18.00
niedziela - po wcześniejszym uzgodnieniu - stosownie do potrzeb.

Licznik odwiedzin: 15741